Właściwe dopasowanie biustonosza

Ciało człowieka zmienia się. Same to przecież obserwujemy, kiedy nagle rozmiar, z którego korzystałyśmy przez ostatnie lata, staje się dla nas zbyt mały. W przypadku ubrań sprawa jest jednak stosunkowo prosta. Gdy przestajemy się mieścić w rozmiar 38 – oznacza to, że czas na intensywny zestaw ćwiczeń i dietę, by utrzymać ten rozmiar, albo pogodzenie się z faktami i wzięcie do przymierzalni strojów w rozmiarze 40. Trochę inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o rozmiar stanika, a przecież piersi podobnie jak reszta ciała również zmieniają swój kształt i rozmiar – te zmiany musi tym samym uwzględniać bielizna damska. Jak jednak prawidłowo dobrać biustonosz i które parametry powinnyśmy zmienić, gdy dotychczasowy stanik przestaje być wygodny?

Podstawa to rozmiar pod biustem

Pomiar jest tutaj stosunkowo łatwy, łatwa jest też weryfikacja, czy obecny rozmiar stanika jest odpowiedni. Zmierzmy nasz obwód pod biustem, starając się aby miarkę ułożyć równo, a także nie wciągajmy wtedy powietrza. Dla pewności warto powtórzyć pomiar. Zapiszmy wynik naszego mierzenia i zastanówmy się co z nim dalej zrobić. Większość porad sugeruje zaokrąglenie go w dół do najbliższej piątki, gdyż tak też wymiarowane są staniki. Nie zawsze jest to jednak dobra rada. Zgodnie z nią bowiem zarówno w przypadku wyniku pomiaru na poziomie 80 cm, jak i 84 cm powinnyśmy szukać stanika o rozmiarze 80. Często jednak zdarza się, że jest to nadal zbyt duży rozmiar, szczególnie jeśli zmierzyłyśmy obwód pod biustem na poziomie 80,81 czy 82 cm. Musimy tu też wziąć pod uwagę pewną elastyczność staników, dlatego też warto rozważyć przymierzenie stanika o jeden rozmiar mniejszego – czyli w powyższym przykładzie będzie to 75. Jeżeli będziemy wybierały modele wyposażone w regulację obwodu – pamiętajmy by zwrócić uwagę, na którą haftkę powinnyśmy zapinać stanik.

Czas na dobranie miseczki

Tu dużo zależy od rozmiaru i kształtu naszych piersi. Prawidłowo dobrany rozmiar miseczki oznacza, że piersi wypełniają górną część miseczki (gdy tego nie robią, to znaczy że powinnyśmy spróbować wybrać mniejszą miseczkę), oraz czy biust nie wydostaje się z boków stanika, gdyż to oznacza, że wybrałyśmy zbyt małą miseczkę. Nie zawsze uda się trafić idealnie w nasz rozmiar. Wtedy jednak na pomoc przychodzi regulacja ramiączek. Odpowiednio je wydłużając lub skracając, jesteśmy w stanie znacznie lepiej dopasować stanik do naszych potrzeb.

Gdy wydaje nam się, że wszystko już dobrze wyregulowałyśmy, spróbujmy się trochę poruszać w naszym nowym staniku. Wykonajmy kilka wymachów rąk, podskoków czy skłonów. Jeżeli nadal czujemy się dobrze, a piersi są prawidłowo podtrzymywane – to gratulacje, właśnie znalazłyśmy właściwy rozmiar stanika. Na koniec pamiętajmy, że istnieje bardzo wiele różnego rodzaju fasonów biustonoszy, każda z nas musi więc sama przekonać się, w którym z nich czuje się najbardziej komfortowo. Weźmy też pod uwagę, że rozmiar rozmiarowi nierówny, a tym samym perfekcyjnie pasujący stanik o rozmiarze 75C wyprodukowany przez jedną firmę nie oznacza niestety, że równie dobrze będzie pasował na nas stanik 75C innego producenta.

Comments are closed.