Jak wybrać dobry hosting?

Wybór hostingu jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przed rozpoczęciem działalności w sieci. Wiele zależy od tego, jaka wydajność nas interesuje. Niewielkie strony internetowe lub e-sklepy nie mają zwykle wygórowanych potrzeb, a tym samym wybór hostingu staje się prostszy. Większy problem jest w przypadku witryn o średnim oraz dużym ruchu. Istotnym jest to, aby zagwarantować użytkownikom najwyższy poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiono przydatne wskazówki na temat tego, jak wybrać odpowiedni hosting.

Wydajność serwera

Wydajność serwera jest zdecydowanie najważniejszym parametrem. W dużej mierze zależy on od rodzaju serwera. Na początki działalności z pewnością sprawdzi się hosting współdzielony. Należy jednak pamiętać, że zasoby serwera współdzielonego dzielone są pomiędzy użytkownikami. Może to spowodować nagły spadek wydajności spowodowany np. sytuacją, gdy każda strona korzystająca z serwera będzie mocno obciążona. Zwykle w takim przypadku nie można normalnie korzystać z witryny. Często strona nie otwiera się lub ładowanie jest znacząco spowolnione. Tego rodzaju hosting sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy ruch na stronie nie jest zbyt wysoki.

Innym rodzajem serwera jest VPS. Nadal nie należy on w całości do nas, jednak posiadamy na serwerze własne „wydzielone” miejsce. Daje nam to większą niezależność, gdyż nie musimy martwić się o poczynania innych użytkowników serwera. Zaletą jest fakt, że serwer VPS można idealnie dostosować do zmieniających się potrzeb. Hosting będzie więc zmieniał się, tak aby sprostać naszym oczekiwaniom.

Trzecim dostępnym rozwiązaniem jest serwer dedykowany, który wyróżnia się najwyższą efektywnością i wydajnością. Korzystają z niego zwykle prężnie rozwijające się e-sklepy, które potrzebują bardzo dużych zasobów i bezawaryjności. Serwer dedykowany również można dostosować do potrzeb, dzięki czemu będzie on pracował tak, jak tego chcemy. Minusem jest fakt, że jest to opcja najdroższa, która nie będzie raczej opłacać się platformom o niewielkim ruchu użytkowników.

Podstawowe parametry

Ważnym parametrem jest pojemność serwera, czyli ilość przestrzeni dyskowej, którą mamy do dyspozycji. Im bardziej zaawansowana strona, tym większej pojemności potrzebujemy. Witryny, na których znajduje się dużo elementów wymagają odpowiednich zasobów. Najwięcej wolnej przestrzeni potrzeba nam na zdjęcia, filmy, czy też pocztę.

Ogromną rolę w prawidłowym działaniu strony pełni transfer. Ten parametr warunkuje to, jak szybko będzie wczytywać się witryna. Pamiętajmy, aby przewidzieć sytuację, gdy nasza strona będzie odwiedzana przez dużą ilość użytkowników jednocześnie. Zbyt niski transfer sprawi, że nie będą oni mogli swobodnie korzystać z witryny.

Warto mieć świadomość, że większość osób wyłącza stronę mniej więcej po 3 sekundach. Pierwsze wrażenie liczy się najbardziej. Jeśli nie zadbamy o to, aby witryna płynnie się wczytywała, to stracimy mnóstwo potencjalnych odbiorców. Pamiętajmy o tym przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej hostingu.

Comments are closed.