Co to jest mem internetowy?

Postęp kulturowy ludzkości oraz ciągły rozwój doprowadziły w tym momencie do sytuacji, w której tworzymy wiele ciekawych rozwiązań, form sztuki i rozrywki. Nie tylko, jeżeli chodzi o wynalazki mające na celu odmianę życia i zmianę postrzegania rzeczywistości. Chodzi także o codzienne czynności, humor oraz wprowadzanie innowacji w każdym aspekcie życia. Z pewnością jedną z takich innowacji stał się mem internetowy. Kiedyś ledwie znany i delikatnie wprowadzany do kultury człowieka, dzisiaj rozprzestrzeniony po całym internecie jak wirus. Pozytywny wirus! Mem internetowy to przecież forma sztuki, wyrażania siebie przez każdego autora. Pozwala każdemu stać się twórcą i pokazać szerokiej publiczności swoje postrzeganie świata. Co to jest mem? Sprawdźmy! Według definicji jest to gatunek wypowiedzi internetowej odnoszący się do popkultury i historii internetu. Można zatem śmiało stwierdzić, że sławny mem to tak naprawdę dowolna interpretacja wszystkich zdarzeń na świecie – bo przecież internet jest na całym świecie. Każdego dnia setki tysięcy internautów wyraża swoje opinie o aktualnych sytuacjach politycznych, o pogodzie, o awaryjnej sytuacji klimatu, a nawet o tym, że w transportach owoców i warzyw, pająki transportują się razem z nimi, wędrując na sklepowe półki. Pełna dowolność. Wygrywa każdy.

Obrazki, które bawią i uczą

Podobno pierwszy mem w internecie powstał…na długo przed powstaniem internetu! Jak podaje stacja BBC, pierwszy tego typu obrazek został stworzony już w ok. 1920 roku i został opublikowany na łamach magazynu „The Judge”. Przedstawia on bardzo relatywną do dziś sytuacje typu „jak myślisz, że wyglądasz vs jak naprawdę wyglądasz”. Ciekawe zatem, że choć popularne od kilku lat, swój początek miały w erze bez internetu! Być może śmieszne obrazki z napisami były tworzone jeszcze wcześniej, ale się nie przyjęły w społeczeństwie?

Te dzieła sztuki to nie tylko zabawne sytuacje przedstawione przez autora na obrazku. To także przedstawianie sytuacji, które mają za zadanie uczyć i skłaniać do refleksji w luźniejszy sposób. Są często wykorzystywane w kampaniach reklamowych, a firmy marketingowe coraz częściej sięgają po rozwiązania tego typu. W końcu jest to jedna z najpopularniejszych metod wyrażania siebie, dlaczego więc by na tym nie korzystać, prawda? Edukacja młodych ludzi za pomocą memów jest nadto skuteczna, ponieważ mają oni tendencję do faworyzowania rzeczy zobaczonych w internecie, a co za tym idzie – rodzice i pracownicy oświaty, mogą zyskać przewagę w edukacji swoich podopiecznych, mądrze wykorzystując memy. Mogą służyć jako metafora, a także jako dosłowna interpretacja życia. Rodzaje memów stoją otworem przed każdym kreatywnym człowiekiem. Niektórzy nawet na tym zarabiają. Praca jako „memiarz”. To musi być coś niezwykłego, ale na pewno nic łatwego. Wymyślanie ciągle to nowych obrazków, które muszą bawić lub dawać do myślenia, wymaga ogromnych pokładów kreatywności oraz zdolności tworzenia czegoś z niczego.

Jak się to je?

Sytuacja z tworzeniem memów może być bardzo prosta, ale może być i bardzo trudna. Wszystko zależy od kreatywności i tak naprawdę tylko ona ogranicza umysł twórcy. Przeglądając internet, możemy napotkać setki memów przedstawiających różne sytuacje. Z każdego zakątka życiowego. Analizując tę sytuację na myśl przychodzi tylko jedno zdanie; skoro jest już tego tak wiele, jak zrobić coś nowego? Tutaj pojawia się problem i argument za tym, że nie każdy może być w tym dobry. Wymaga to od nas ciągłego śledzenia sytuacji na całym świecie, aby zainteresować odbiorców. Jak tworzyć memy, które zainteresuję każdego? Najlepiej tworzyć takie, odnoszące się do aktualnej sytuacji, która jest bardzo popularna. Istnieje ogromna szansa, że większość społeczeństwa wie coś na ten temat i chętnie zobaczy ciekawego mema. Najlepsi na tym zarabiają i to nie małe kwoty. Założyciele portali traktujących o memach zyskali ogromną popularność ze względu na swoje dzieła i mają nawet własne siedziby zatrudniające pracowników. Jest to na pewno ciekawa praca, dla wielu praca marzenie. Przecież tworzenie zabawnych obrazków, które bawią ludzi, samo w sobie jest ciekawym zajęciem. Jeśli dodatkowo Ci płacą, to jesteś na wygranej pozycji. Może już niedługo powstanie kierunek w średnich szkołach o nauce tworzenia memów? Może na studiach powstanie kierunek, w którym możemy zyskać magistra z „memiarstwa”? Nigdy nie wiadomo, ale na pewno jest to pozytywna sprawa!

Comments are closed.