Dobry monitor w pracy grafika to podstawa

„Monitor to niezbędna część komputera, bez której nie jesteśmy w stanie nic zrobić na takim urządzeniu. Dobry monitor poprawia jakość wyświetlanych filmów, ale musimy również zauważyć, że dla wielu osób monitor to jedno z podstawowych narzędzi pracy. Przykładem może być praca grafika, czy fotografa, który obrabia zdjęcia. Monitor jest też ważny w pracy architekta, czy projektanta wnętrz. Owszem, w innych zawodach tez używa się komputera, ale w tych jakość ekranu ma duże znaczenie. Większość z nas nie zwraca uwagi na parametry monitora, zapewnienie producenta o jego jakości jest wystarczające, jednak monitory dla grafików muszą być dobre.

Nie jest tak, że monitory dla grafików muszą kosztować kilka tysięcy złotych, aczkolwiek wraz z upływem lat pracy, może okazać się, że takiego sprzętu właśnie potrzebujmy. Na sam początek nie warto wydawać tak dużej gotówki. Wiele osób zada sobie pytanie, dlaczego monitory dla grafików są tak drogie. Odpowiedź jest stosunkowo prosta, gdyż głównie chodzi o idealne odwzorowanie kolorystyki. Średniej jakości monitory nie są w stanie temu podołać.

Monitory dla grafików powinny mieć ekran z matową powłoką, dzięki czemu unika się refleksów i odbić, znaczenie ma też typ matrycy, który wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Niewskazane są monitory dla grafików z matrycą TN, która oferuje najsłabsze parametry. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są za to monitory z ekranem IPS. Takie monitory charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia.

Wielkość też ma znaczenie. Grafik często spędza godziny przed komputerem i nie może pracować na zbyt małym monitorze.  nie powinny mieć mniej niż 23-24 cale. Dobrze byłoby też poszukać monitora z rozdzielczością FULL HD i jasnym ekranem. Monitor dla grafików powinny mieć co najmniej 250 nitów, jednak im wyższa wartość, tym lepiej. Ważną kwestią jest tez Gamut, ważne jest to, żeby monitory dla grafików miały szerokie spektrum barw i tutaj minimalny wymóg to paleta AdobeRGB. Specjaliści polecają też monitory, które oferują możliwość samodzielnej kalibracji. Kolejna kwestia to podświetlenie. Ważne jest to, aby było równomierne. Jeśli monitor będzie źle podświetlony wykonana praca będzie miała widoczne różnice.

Dobrze jest też, gdy monitory dla grafików posiadają dotykową matrycę. Owszem, nie jest to najważniejsza rzecz w monitorze, ale znacząco ułatwia pracę. Bardzo przydatna jest też funkcja PIVOT, która umożliwia odwrócenie monitora do pozycji pionowej.

Graficy mają też własne doświadczenia, zaznaczają, że ważny jest też kontrast, jak również wydajność takiego monitora i co ważne, jego wpływ na oczy. Niestety spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem bywa naprawdę męczące i trzeba być naprawdę uważnym, żeby sobie nie zaszkodzić. Jak już wcześniej wspominano ceny za monitory dla grafików potrafią naprawdę zaskoczyć, bo najlepsze opcje na rynku kosztują dobre kilkanaście tysięcy złotych, ale na sam początek taki za 2000 też będzie dobrą inwestycją. Nie zapominajmy też o samym komputerze, który również musi być wydajny, aby podołać tym wszystkim programom.

Comments are closed.