Czym są i jak działają feromony?

Podobnie jak różne subtelne cechy wyglądu czy charakteru, zapach ma bardzo szczególny wpływ na postrzeganie osoby przez otoczenie. Według niektórych badań, węch może być dla ludzi znacznie istotniejszy od percepcji wzrokowej. Okazuje się, że określone substancje zapachowe wydzielane przez kobiety oraz mężczyzn, mogą nawet przyczynić się do pobudzenia pożądania u płci przeciwnej. Są to tzw. związki semiochemiczne, czyli słynne feromony.

Czym są feromony?

Feromony są substancjami występującymi powszechnie w przyrodzie. Wydzielają je zarówno ludzie, jak i zwierzęta czy rośliny. Związki semiochemiczne wytwarzane przez człowieka produkowane są przede wszystkim w okolicach narządów płciowych, odbytu, w pachwinach i pod pachami, ale obecne są także w ślinie, pocie, wydzielinie pochwowej oraz spermie. Liczne badania wykazały wyraźny wpływ związków semiochemicznych na zachowanie ludzi. Na przykład u mężczyzn, feromon zwany androstadienonem wzmacnia ich chęć do współpracy, pozytywnie wpływa na nastrój, skupia zasoby psychiczne na emocjonalnych bodźcach oraz silnie pobudza. U kobiet natomiast podobne działanie wykazuje androstenol, dodatkowo zwiększając pożądanie seksualne.

Jak działają feromony?

Związki semiochemiczne wysyłają sygnały o gotowości seksualnej, przez co otoczenie zaczyna postrzegać osobę wydzielającą feromony jako bardziej atrakcyjną, interesującą oraz pociągającą. W dużym stopniu to właśnie te substancje zapachowe odpowiadają za obraz mężczyzny lub kobiety w oczach innych. Feromony pobudzają sferę seksualną płci przeciwnej, co znacząco zwiększa ogólne zainteresowanie oraz potrzebę zbliżenia. Ich oddziaływanie w bardzo dużym stopniu tkwi w ludzkiej podświadomości. Proces ten opiera się na stymulacji narządu nosowego lemieszowego, przez co impulsy kierowane są do podwzgórza mózgu bezpośrednio. Feromony właśnie w ten sposób pobudzają emocje oraz instynktowne, ludzkie odruchy. Odbywa się to przede wszystkim poprzez odpowiednią zamianę lotnych sygnałów zapachowych na pożądane reakcje w organizmie.

Czy kosmetyki z feromonami są skuteczne 

Ogromne zaawansowanie technologiczne, a także praca i talent naukowców pozwoliły na uzyskanie syntetycznych hormonów ludzkich. Konkretnie dotyczy to androstenolu, androstenonu oraz androsteronu. Nie powstają one na podstawie naturalnych związków, ale posiadają identyczną strukturę i działają w dokładnie taki sam sposób. Dowodem na to są liczne badania, podczas których nie odnotowano efektu placebo. Wykorzystano do tego celu obrazowanie mózgu FMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny. Podczas wdychania poszczególnych feromonów u przedstawicieli obu płci odnotowana została wyraźna aktywacja limbicznych obszarów mózgu. Były one inne od tych, które reagują podczas wdychania chociażby zwykłych perfum. Potwierdzają to również zadowoleni klienci, których interesuje erotyka i decydują się na zakup kosmetyków oraz innych produktów z feromonami. Wszystko to sprawia, że stają się one modnym i skutecznym sposobem na podrywanie oraz roztaczanie wokół siebie pożądanej aury.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Crazydreams.pl

Comments are closed.