Humanoid – człowiek robot

Technologie są coraz bardziej zaawansowane, roboty zaczynają wykonywać pracę za ludzi, nie dziwi, więc fakt, że nauka postępuje jeszcze szybciej i na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, jak humanoid. Pierwszy raz użyto tego słowa nie w stosunku do robota, a rdzennych mieszkańców USA. Z upływem lat termin ten zmieniał znaczenie. Teraz odnosi się głównie do robota, który swoim wyglądem przypomina człowieka.

Humanoid to robot, który jest oparty na ogólnej strukturze człowieka. Nie musi mieć pełnej budowy ciała. Wystarczy, że będzie opierać się o budowę człowieka, składać z samych rąk, nóg, głowy. Humanoid nie musi wyglądać jak prawdziwa osoba, przykładem może być humanoid ASIMO, który ma kask zamiast twarzy. Wśród robotów tego typu wyróżniamy androida – mężczyznę i fembot – kobietę.

Chociaż w powieściach typu SF istnieje wiele humanoidalnych robotów, ich faktyczną budowę rozpoczęto zaledwie 25 lat temu. Natomiast te faktycznie przypominające człowiek powstały dopiero w 2002 roku.

Mitologia, powieścią przede wszystkim filmy i książki typu SF są przepełnione postaciami tego typu. W popularnych firma humanoid jest często bohaterem pierwszoplanowym, gdyż w pewien dzięki temu, żee nie jest człowiekiem ma nadludzką moc, a więc efekty będą bardziej spektakularne, iż w przypadku bohatera, który jest człowiekiem.

W ciągu ostatnich lat robotyka znacznie się rozwinęła, nie brakuje, więc naprawdę dobrych robotów humanoidalnych, kore potrafią nawet wyrażać emocje. Z roku na rok projekty są ulepszane, a humanoidy coraz bardziej przypominają ludzi.

Pierwszym przykładem jest humanoid Atlas Unplugged, który został opracowany przez Google. Pierwsza wersja została wydana w lipcu 2013 roku i wymagała sterowania elektrycznego, jednak nowa generacja robota, nazwana „”Atlas unplugged””, może działać na baterie. To nie jest mały humanoid, gdyż waży ponad 150 kilogramów i ma niemalże 190 cm wysokości.

ASIMO Honda – japoński robot został zaprezentowany w 2002 roku, może chodzić i biegać jak człowiek. W 2205 roku został ulepszony, dzięki czemu biega dwa razy szybciej niż pierwowzór. Ma prawie 130 cm wysokości wazy 55 kilogramów.

Kolejny przykład to robot Poppy stworzony przy pomocy drukarki 3D. Na razie technologia ta wciąż jest rozwijana, aczkolwiek trzeba zauważyć, że w kwestiach spacerowych jest najlepszym tego typu produktem na rynku. Kolejny to Romeo, który ma wielkość dziecka – 140 cm i 40 kilogramów. Inne osiągnięć nauki to humanoid Petman, który jest nadzwyczaj zwinny. Co ciekawe, Petman symuluje także fizjologię człowieka RoboThespian to humanoid przeznaczony do interakcji w środowisku publicznym. Jest to w pełni interaktywny, wielojęzyczny i łatwy w obsłudze, co czyni go idealnym urządzeniem do komunikacji o rozrywki. Powstała już 3 generacja tego robota, a jego twórcy nieprzerwanie udoskonalają jego budowę. Na koniec actroid-humanoid, który może funkcjonować autonomicznie, mówi i gestykuluje podczas interakcji z ludźmi. Tego typu rozwiązania są bardzo drogie, ale nie można wykluczyć, że za kilkanaście lat będziemy je spotykać na co dzień.”

Comments are closed.